Results 2019                    
Overall results                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 Fin131 2.4mr blue pearl NSK 0,85 janne laine solo 09:20:43 15:48:04 06:27:21
2 Fin-222 2.4mr filina NSK 0,85 anna-liisa oxby solo 09:20:43 15:48:57 06:28:14
3 FIN-189 2.4mR Victory VII NJK 0,85 Ahlström, Jussi solo 09:20:43 15:51:51 06:31:08
4 Fin-47 2,4mR WE2 BSK 0,85 Micke Holmström solo 09:20:43 15:52:36 06:31:53
5 FIN 198 2.4 mR - N 0,85 Rikard Bjurström solo 09:20:43 15:53:00 06:32:17
6 FIN 15476 IMX 38 Kind of Magic RTM 1,31 Ilmari Absetz crew 11:12:13 15:55:04 04:42:51
7 FIN-183 2.4mR 2x4 N 0,85 Petteri Grönroos solo 09:20:43 15:59:55 06:39:12
8 FIN-10810 FG331 FinnFun ESF 1,23 Tom Finell crew 10:58:49 16:03:12 05:04:23
9 FIN 11534 X-34 XILIA HUS 1,26 Leif Nordström crew 11:04:03 16:03:28 04:59:25
10 FIN-6747 X-342 Unique ESS 1,20 Frej Werner crew 10:53:20 16:04:20 05:11:00
11 FIN420 Arcona 340 Nauti ’n’ Nolla  HSK 1,29 Heikki Räisänen crew 11:09:02 16:04:40 04:55:38
12 FIN-12332 X-332 Xelina ESF 1,24 Nils Rostedt crew 11:00:35 16:04:53 05:04:18
13 FIN 50260 Baltic 43 Xanthippe SSP 1,33 Tor Lundström crew 11:15:19 16:04:57 04:49:38
14 FIN158 2.4mR Albatross NSK 0,85 Kimmo Pasanen solo 09:20:43 16:06:54 06:46:11
15 FIN11893 Cenit 33 Elvira Madigan ESS 1,16 Andrej Svensson crew 10:45:35 16:08:21 05:22:46
16 FIN 11045 Salona 45 Panasonic NJK 1,32 Anders Brink crew 11:13:47 16:08:36 04:54:49
17 FIN-896 H Natalia ESs 1,07 Johan Olin hbat 10:26:00 16:09:27 05:43:27
18 Fin-570 H-vene Tärnan Kopu 1,07 Wille walden hbat 10:26:00 16:09:32 05:43:32
19 FIN-793 H-Båt RihAnna ESS 1,07 Richard Gottberg hbat 10:26:00 16:09:48 05:43:48
20 FIN-10538 Wasa 38 Cirrus ESF 1,23 Berndt Köhring family 10:58:49 16:11:18 05:12:29
21 Fin 3980 Baltic 35 ILLUSION BSK 1,20 Johan Hellman family 10:53:20 16:13:11 05:19:51
22 FIN-18845 Ravage 36 Draglådan ESS 1,23 Dan Fröberg family 10:58:49 16:13:15 05:14:26
23 FIN-10535 X-99 eXolist KVP 1,25 Sauli Naski crew 11:02:20 16:16:25 05:14:05
24 FIN-9913 X-43 Xaviar BS 1,37 Lauri Lundström crew 11:22:40 16:17:41 04:55:01
25 FIN 9099 Finngulf 28e Kvinten PSS 1,14 Tapio Seppälä crew 10:41:30 16:18:01 05:36:31
26 FIN 9093 X-yacht 362 sport s/y Roxy BS 1,27 Risto Huttunen family 11:05:44 16:18:41 05:12:57
27 FIN-380000 Arcona 380Z Electra NJK 1,34 Christian Hallberg crew 11:16:50 16:23:19 05:06:29
28 FIN 11932 First 44.7 Another Brick ESF 1,42 Markus Renlund crew 11:28:11 16:28:41 05:00:30
29 FIN - 4178 H323 Luna 2 KVP 1,14 mats wagner crew 10:41:30 16:29:00 05:47:30
30 Fin 9055 Swan 43 Ananya BS 1,21 Torkel Tallqvist crew 10:55:12 16:29:12 05:34:00
31 FIN-347 Folkbåt Mörkblå HSK 1,00 Tom Lindholm family 10:08:21 16:29:28 06:21:07
32 FIN-101 S&S havskryssare Circe NJK 1,12 Casper Grönblom crew 10:37:16 16:32:39 05:55:23
33 FIN 977 Albin Express Albatross NJK 1,11 Christoffer Silén crew 10:35:06 16:33:18 05:58:12
34 FIN 12007 Dufour 34 Performance LR Doris NJK 1,23 Magnus Vaenerberg crew 10:58:49 16:35:20 05:36:31
35 Fin 307 Folkbåt Waikiki BS 1,00 Sebastian Häggblom crew 10:08:21 16:35:57 06:27:36
36 FIN-218 H-vene Solmar Kantvikin purjehtijat 1,07 Kimmo Nuotio hbat 10:26:00 16:37:26 06:11:26
37 Fin744 H Vandetta BS 1,07 Potrykus Karsten hbat 10:26:00 16:45:24 06:19:24
38 Fin 551 Royal Viking 28 Nemea Njk 0,97 Alexander Norrgård crew 10:00:00 16:53:12 06:53:12
39 FIN 6664 Sunwind26 Skärflickan ESF 1,02 Freyr Riska crew 10:13:38 16:54:21 06:40:43
40 FIN 48 S-30 Isabella NJK 1,16 Fredrik Zitting family 10:45:35 16:55:55 06:10:20
41 FIN-4694 One off S/y Rosemarie M 1,22 Harri Kivi-Koskinen family 10:57:01 17:01:02 06:04:01
42 FIN 12069 Arcona 465 carbon Myrtille II Njk 1,51 Linder johan crew 11:39:31 17:07:29 05:27:58
43 FIN 32 S30 Caramia BS 1,19 Henrik Huldén family 10:51:27 17:08:23 06:16:56
44 FIN 32 Soling Gladan WNYC 1,14 Kurt Westerlund family 10:41:30 17:11:49 06:30:19
45 FIN 4900 Swan 51 Sy Belmont Jakobstads Segelsällskap 1,37 Stefan Wiklund family 11:21:15 17:26:40 06:05:25
46 FIN 4298 Granada 910 Nonja II NJK 1,09 Marie Thodén family 10:30:38 17:27:36 06:56:58
47 Fin 11797 Microtross Anina LäVe 0,99 Tom Linkopuu solo 10:05:37 17:28:03 07:22:26
DNF FIN 16582 Swan 51 Eira NJK 1,34 Sebastian Gylling crew 11:16:50 DNF  
DNS SWE1 Elvström 717 Jane Doe TYBK 1,15 Marcus Grönqvist crew 10:43:33 DNS  
DNS SWE 11148 Bavaria 41, 2003 Caisaliisa BS 1,23 Adam Åkerfeldt family 10:58:49 DNS  
DNS FIN 11281 Dufour 40 Performance Vera s/y ESF 1,31 Johan Bäckström crew 11:12:13 DNS  
                     
LYS 1,17 or higher                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 FIN 15476 IMX 38 Kind of Magic RTM 1,31 Ilmari Absetz crew 11:12:13 15:55:04 04:42:51
2 FIN-10810 FG331 FinnFun ESF 1,23 Tom Finell crew 10:58:49 16:03:12 05:04:23
3 FIN 11534 X-34 XILIA HUS 1,26 Leif Nordström crew 11:04:03 16:03:28 04:59:25
4 FIN-6747 X-342 Unique ESS 1,20 Frej Werner crew 10:53:20 16:04:20 05:11:00
5 FIN420 Arcona 340 Nauti ’n’ Nolla  HSK 1,29 Heikki Räisänen crew 11:09:02 16:04:40 04:55:38
6 FIN-12332 X-332 Xelina ESF 1,24 Nils Rostedt crew 11:00:35 16:04:53 05:04:18
7 FIN 50260 Baltic 43 Xanthippe SSP 1,33 Tor Lundström crew 11:15:19 16:04:57 04:49:38
8 FIN 11045 Salona 45 Panasonic NJK 1,32 Anders Brink crew 11:13:47 16:08:36 04:54:49
9 FIN-10538 Wasa 38 Cirrus ESF 1,23 Berndt Köhring family 10:58:49 16:11:18 05:12:29
10 Fin 3980 Baltic 35 ILLUSION BSK 1,20 Johan Hellman family 10:53:20 16:13:11 05:19:51
11 FIN-18845 Ravage 36 Draglådan ESS 1,23 Dan Fröberg family 10:58:49 16:13:15 05:14:26
12 FIN-10535 X-99 eXolist KVP 1,25 Sauli Naski crew 11:02:20 16:16:25 05:14:05
13 FIN-9913 X-43 Xaviar BS 1,37 Lauri Lundström crew 11:22:40 16:17:41 04:55:01
14 FIN 9093 X-yacht 362 sport s/y Roxy BS 1,27 Risto Huttunen family 11:05:44 16:18:41 05:12:57
15 FIN-380000 Arcona 380Z Electra NJK 1,34 Christian Hallberg crew 11:16:50 16:23:19 05:06:29
16 FIN 11932 First 44.7 Another Brick ESF 1,42 Markus Renlund crew 11:28:11 16:28:41 05:00:30
17 Fin 9055 Swan 43 Ananya BS 1,21 Torkel Tallqvist crew 10:55:12 16:29:12 05:34:00
18 FIN 12007 Dufour 34 Performance LR Doris NJK 1,23 Magnus Vaenerberg crew 10:58:49 16:35:20 05:36:31
19 FIN-4694 One off S/y Rosemarie M 1,22 Harri Kivi-Koskinen family 10:57:01 17:01:02 06:04:01
20 FIN 12069 Arcona 465 carbon Myrtille II Njk 1,51 Linder johan crew 11:39:31 17:07:29 05:27:58
21 FIN 32 S30 Caramia BS 1,19 Henrik Huldén family 10:51:27 17:08:23 06:16:56
22 FIN 4900 Swan 51 Sy Belmont Jakobstads Segelsällskap 1,37 Stefan Wiklund family 11:21:15 17:26:40 06:05:25
23 FIN 16582 Swan 51 Eira NJK 1,34 Sebastian Gylling crew 11:16:50 DNF  
24 SWE 11148 Bavaria 41, 2003 Caisaliisa BS 1,23 Adam Åkerfeldt family 10:58:49 DNS  
25 FIN 11281 Dufour 40 Performance Vera s/y ESF 1,31 Johan Bäckström crew 11:12:13 DNS  
                     
LYS 1,16 or lower                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 Fin131 2.4mr blue pearl NSK 0,85 janne laine solo 09:20:43 15:48:04 06:27:21
2 Fin-222 2.4mr filina NSK 0,85 anna-liisa oxby solo 09:20:43 15:48:57 06:28:14
3 FIN-189 2.4mR Victory VII NJK 0,85 Ahlström, Jussi solo 09:20:43 15:51:51 06:31:08
4 Fin-47 2,4mR WE2 BSK 0,85 Micke Holmström solo 09:20:43 15:52:36 06:31:53
5 FIN 198 2.4 mR - N 0,85 Rikard Bjurström solo 09:20:43 15:53:00 06:32:17
6 FIN-183 2.4mR 2x4 N 0,85 Petteri Grönroos solo 09:20:43 15:59:55 06:39:12
7 FIN158 2.4mR Albatross NSK 0,85 Kimmo Pasanen solo 09:20:43 16:06:54 06:46:11
8 FIN11893 Cenit 33 Elvira Madigan ESS 1,16 Andrej Svensson crew 10:45:35 16:08:21 05:22:46
9 FIN-896 H Natalia ESs 1,07 Johan Olin hbat 10:26:00 16:09:27 05:43:27
10 Fin-570 H-vene Tärnan Kopu 1,07 Wille walden hbat 10:26:00 16:09:32 05:43:32
11 FIN-793 H-Båt RihAnna ESS 1,07 Richard Gottberg hbat 10:26:00 16:09:48 05:43:48
12 FIN 9099 Finngulf 28e Kvinten PSS 1,14 Tapio Seppälä crew 10:41:30 16:18:01 05:36:31
13 FIN - 4178 H323 Luna 2 KVP 1,14 mats wagner crew 10:41:30 16:29:00 05:47:30
14 FIN-347 Folkbåt Mörkblå HSK 1,00 Tom Lindholm family 10:08:21 16:29:28 06:21:07
15 FIN-101 S&S havskryssare Circe NJK 1,12 Casper Grönblom crew 10:37:16 16:32:39 05:55:23
16 FIN 977 Albin Express Albatross NJK 1,11 Christoffer Silén crew 10:35:06 16:33:18 05:58:12
17 Fin 307 Folkbåt Waikiki BS 1,00 Sebastian Häggblom crew 10:08:21 16:35:57 06:27:36
18 FIN-218 H-vene Solmar Kantvikin purjehtijat 1,07 Kimmo Nuotio hbat 10:26:00 16:37:26 06:11:26
19 Fin744 H Vandetta BS 1,07 Potrykus Karsten hbat 10:26:00 16:45:24 06:19:24
20 Fin 551 Royal Viking 28 Nemea Njk 0,97 Alexander Norrgård crew 10:00:00 16:53:12 06:53:12
21 FIN 6664 Sunwind26 Skärflickan ESF 1,02 Freyr Riska crew 10:13:38 16:54:21 06:40:43
22 FIN 48 S-30 Isabella NJK 1,16 Fredrik Zitting family 10:45:35 16:55:55 06:10:20
23 FIN 32 Soling Gladan WNYC 1,14 Kurt Westerlund family 10:41:30 17:11:49 06:30:19
24 FIN 4298 Granada 910 Nonja II NJK 1,09 Marie Thodén family 10:30:38 17:27:36 06:56:58
25 Fin 11797 Microtross Anina LäVe 0,99 Tom Linkopuu solo 10:05:37 17:28:03 07:22:26
26 SWE1 Elvström 717 Jane Doe TYBK 1,15 Marcus Grönqvist crew 10:43:33 DNS  
                     
Family                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 FIN-10538 Wasa 38 Cirrus ESF 1,23 Berndt Köhring family 10:58:49 16:11:18 05:12:29
2 Fin 3980 Baltic 35 ILLUSION BSK 1,20 Johan Hellman family 10:53:20 16:13:11 05:19:51
3 FIN-18845 Ravage 36 Draglådan ESS 1,23 Dan Fröberg family 10:58:49 16:13:15 05:14:26
4 FIN 9093 X-yacht 362 sport s/y Roxy BS 1,27 Risto Huttunen family 11:05:44 16:18:41 05:12:57
5 FIN-347 Folkbåt Mörkblå HSK 1,00 Tom Lindholm family 10:08:21 16:29:28 06:21:07
6 FIN 48 S-30 Isabella NJK 1,16 Fredrik Zitting family 10:45:35 16:55:55 06:10:20
7 FIN-4694 One off S/y Rosemarie M 1,22 Harri Kivi-Koskinen family 10:57:01 17:01:02 06:04:01
8 FIN 32 S30 Caramia BS 1,19 Henrik Huldén family 10:51:27 17:08:23 06:16:56
9 FIN 32 Soling Gladan WNYC 1,14 Kurt Westerlund family 10:41:30 17:11:49 06:30:19
10 FIN 4900 Swan 51 Sy Belmont Jakobstads Segelsällskap 1,37 Stefan Wiklund family 11:21:15 17:26:40 06:05:25
11 FIN 4298 Granada 910 Nonja II NJK 1,09 Marie Thodén family 10:30:38 17:27:36 06:56:58
12 SWE 11148 Bavaria 41, 2003 Caisaliisa BS 1,23 Adam Åkerfeldt family 10:58:49 DNS  
                     
Solo                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 Fin131 2.4mr blue pearl NSK 0,85 janne laine solo 09:20:43 15:48:04 06:27:21
2 Fin-222 2.4mr filina NSK 0,85 anna-liisa oxby solo 09:20:43 15:48:57 06:28:14
3 FIN-189 2.4mR Victory VII NJK 0,85 Ahlström, Jussi solo 09:20:43 15:51:51 06:31:08
4 Fin-47 2,4mR WE2 BSK 0,85 Micke Holmström solo 09:20:43 15:52:36 06:31:53
5 FIN 198 2.4 mR - N 0,85 Rikard Bjurström solo 09:20:43 15:53:00 06:32:17
6 FIN-183 2.4mR 2x4 N 0,85 Petteri Grönroos solo 09:20:43 15:59:55 06:39:12
7 FIN158 2.4mR Albatross NSK 0,85 Kimmo Pasanen solo 09:20:43 16:06:54 06:46:11
8 Fin 11797 Microtross Anina LäVe 0,99 Tom Linkopuu solo 10:05:37 17:28:03 07:22:26
                     
2.4mr                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 Fin131 2.4mr blue pearl NSK 0,85 janne laine solo 09:20:43 15:48:04 06:27:21
2 Fin-222 2.4mr filina NSK 0,85 anna-liisa oxby solo 09:20:43 15:48:57 06:28:14
3 FIN-189 2.4mR Victory VII NJK 0,85 Ahlström, Jussi solo 09:20:43 15:51:51 06:31:08
4 Fin-47 2,4mR WE2 BSK 0,85 Micke Holmström solo 09:20:43 15:52:36 06:31:53
5 FIN 198 2.4 mR - N 0,85 Rikard Bjurström solo 09:20:43 15:53:00 06:32:17
6 FIN-183 2.4mR 2x4 N 0,85 Petteri Grönroos solo 09:20:43 15:59:55 06:39:12
7 FIN158 2.4mR Albatross NSK 0,85 Kimmo Pasanen solo 09:20:43 16:06:54 06:46:11
                     
H-boat                    
                     
Placering Segelnummer Båt Båtensnamn Klubb LYS Skeppare Klass Starttid Måltid Seglad tid
Sijoitus Purjenumero Vene Veneen nimi Seura LYS Kippari Luokka Lähtöaika Maalissa Purjehdittu aika
1 FIN-896 H Natalia ESs 1,07 Johan Olin hbat 10:26:00 16:09:27 05:43:27
2 Fin-570 H-vene Tärnan Kopu 1,07 Wille walden hbat 10:26:00 16:09:32 05:43:32
3 FIN-793 H-Båt RihAnna ESS 1,07 Richard Gottberg hbat 10:26:00 16:09:48 05:43:48
4 FIN-218 H-vene Solmar Kantvikin purjehtijat 1,07 Kimmo Nuotio hbat 10:26:00 16:37:26 06:11:26
5 Fin744 H Vandetta BS 1,07 Potrykus Karsten hbat 10:26:00 16:45:24 06:19:24

 

 

 

Anmälda

# Båtens namn Skepparens namn Klubb Båtmodell LYS-talet som används för tävlingen Klass
1 Cirrus Berndt Köhring ESF Wasa 38 1,23 Family
2 Xaviar Lauri Lundström BS X-43 1,37 Crew
3 RihAnna Richard Gottberg ESS H-Båt 1,07 H-Båt
4 Albatross Christoffer Silén NJK Albin Express 1.11 Crew
5 Eira Sebastian Gylling NJK Swan 51 1.34 Crew
6 2x4 Petteri Grönroos N 2.4mR 0.85 Solo
7 Victory VII Ahlström, Jussi NJK 2.4mR 0.85 Solo
8 Jane Doe Marcus Grönqvist TYBK Elvström 717 1,15 Crew
9 Nemea Alexander Norrgård Njk Royal Viking 28 0.97 Crew
10 Anina Tom Linkopuu LäVe Microtross 0.99 Solo
11 Skärflickan Freyr Riska ESF Sunwind26 1.02 Crew
12 Solmar Kimmo Nuotio Kantvikin purjehtijat H-vene 1.07 H-Båt
13 Vandetta Potrykus Karsten BS H 1.07 H-Båt
14 Tärnan Wille walden Kopu H-vene 1.07 H-Båt
15 Nonja II Marie Thodén NJK/WNYC Granada 910 1.09 Family
16 Circe Casper Grönblom NJK S&S havskryssare 1.12 Crew
17 Gladan Kurt Westerlund WNYC Soling 1.14 Family
18 Kvinten Tapio Seppälä PSS Finngulf 28e 1.14 Crew
19 Elvira Madigan Andrej Svensson ESS Cenit 33 1.16 Crew
20 Isabella Fredrik Zitting NJK S-30 1.16 Family
21 Caramia Henrik Huldén BS S30 1.19 Family
22 Unique Frej Werner ESS X-342 1.20 Crew
23 ILLUSION Johan Hellman BSK Baltic 35 1.20 Family
24 Ananya Torkel Tallqvist Brändö Seglare Swan 43 1.21 Crew
25 S/y Rosemarie Harri Kivi-Koskinen M One off 1.22 Family
26 Caisaliisa Adam Åkerfeldt BS Bavaria 41, 2003 1.23 Family
27 Doris Magnus Vaenerberg NJK Dufour 34 Performance LR 1.23 Crew
28 XILIA Leif Nordström HUS X-34 1.26 Crew
29 Vera s/y Johan Bäckström ESF Dufour 40 Performance 1.31 Crew
30 Panasonic Anders Brink NJK Salona 45 1.32 Crew
31 Electra Christian Hallberg NJK Arcona 380Z 1.34 Crew
32 - Rikard Bjurström Näsijärvi Segelsällskap (N) 2.4 mR 0.85 Solo
33 Sy Belmont Stefan Wiklund Jakobstads Segelsällskap Swan 51 1.37 Family
34 Another Brick Markus Renlund ESF First 44.7 1.42 Crew
35 Myrtille II Linder johan Njk Arcona 465 carbon 1,51 Crew
36 Natalia Johan Olin ESs H 1.07 H-Båt
37 Luna 2 mats wagner KVP H323 1,14 Crew
38 filina anna-liisa oxby NSK 2.4mr 0,85 Solo
39 blue pearl janne laine NSK 2.4mr 0,85 Solo
40 WE2 Micke Holmström BSK 2,4mR 0,85 Solo
41 Waikiki Sebastian Häggblom BS Folkbåt 1,00 Crew
42 Xelina Nils Rostedt ESF X-332 1,24 Crew
43 Mörkblå Tom Lindholm HSK Folkbåt 1,00 Family
44 FinnFun Tom Finell ESF FG331 1,23 Crew
45 Xanthippe Tor Lundström SSP Baltic 43 1,33 Crew
46 Albatross Kimmo Pasanen NSK 2.4mR 0.85 Solo
47 s/y Roxy Risto Huttunen Brändö Seglare Rf X-yacht 362 sport 1,27 Family
48 Kind of Magic Ilmari Absetz RTM IMX 38 1,31 Crew
49 eXolist Sauli Naski KVP X-99 1.25 Crew
50 Draglådan Dan Fröberg ESS Ravage 36 1,23 Family
51 Nauti ’n’ Nolla Heikki Räisänen HSK Arcona 340 1.29 Crew